---
title: "Slutsyn og serviceeftersyn"
description: "Vi kører i øjeblikket på højtryk i Haderslev for at få lavet slutsyn og serviceeftersyn af fjernvarmeunits og har nu under 500 tilbage."
date: "2026-04-30"
created: "2026-04-30"
---

[Hjem](https://haderslev-fjernvarme.dk/)

                    [Nyheder](https://haderslev-fjernvarme.dk/nyheder)

                [Slutsyn og serviceeftersyn](https://haderslev-fjernvarme.dk/nyheder/slutsyn-og-serviceeftersyn)

# Slutsyn og serviceeftersyn

**I denne uge nåede vi en vigtig milepæl - vi har nu under 500 slutsyn tilbage!**

Vi har hele tiden været i gang, men i starten af 2026 blev det besluttet, at vi skulle i mål, inden sommeren for alvor satte ind. Derfor har vi genansat tidligere maskinmester praktikant, Katrine som var ved os i 2025. I denne periode hjælper hun resten af Team Forsyning med at komme helt i mål.

I dag går mange af besøgene til Eskærhøjvej, og med sol over Haderslev er det ekstra hyggeligt.

Når Katrine, eller en af de andre dygtige medarbejdere fra Team forsyning kommer forbi og laver et serviceeftersyn på et fjernvarmeanlæg, hander det i bund og grund om at sikre, at anlægget kører effektivt, sikkert og uden unødigt energital - lidt som et "sundhedstjek" for din varmeinstallation.

Som kunde kan du selv følge dit forbrug via E|Forsyning, som kan tilgås via både app og her på hjemmesiden: [E|Forsyning](https://eforsyning.dk/haderslev-fjernvarme/#/login "E|Forsyning")

Vi kører i størstedelen af Haderslev lige nu, men forsøger så vidt muligt at færdiggøre ét område ad gangen. Alle kunder bliver kontaktet af os, så vi sammen kan finde et tidspunkt, der passer. Besøget tager typisk mellem 30 og 60 minutter.

Hvis du ikke tager telefonen, når vi ringer, lægger vi en besked, sender en SMS eller en e-mail. Du kan også opleve, at vi lægger et lille brev i postkassen, hvis vi ikke kan få fat på dig.

Vi mangler lige nu 40 slutsyn i Starup og bevæger os stille og roligt videre derfra.

Mange solhilsner fra alle os ved Haderslev Fjernvarme.
